Prorok Daniel

Tradycja żydowska i chrześcijańska jednomyślnie przyjmuje że Księga Daniela  jest Księgą prorocką i została spisana przez Daniela w VI  p.n.e. pod koniec lub tuż po niewoli babilońskiej. Niestety krytyka literacka i historyczna dostarcza  wyraźnych dowodów, że Księgę tą  zredagowano w II w p.n.e., na podstawie istniejących już proroctw Daniela. Autor jest nieznany lecz z cała pewnością to chasydejczyk czyli członek żydowskiej partii „pobożni”. Ich charakterystyczną postawą była lojalność wobec Prawa za wszelką cenę. Stawiali oni główny opór szerzącym się wpływom pogańskim.

Pierwszych sześć  rozdziałów Księgi, z wyjątkiem rozdz.. 2 opowiada historię legendarnego bohatera – Daniela. Rozdziały te mają stworzyć podłoże dla wizji przypisywanych mu w następnych rozdziałach. Celem tych rozdziałów nie jest jedynie opis kim był Daniel ani  opowieść  o pewnych epizodach z jego życia. Celem natomiast  jest wywyższenie Boga Daniela przez ukazanie jak niweczy On zamysły najdumniejszych monarchów. Broni zarazem tych którzy Mu ufają. Jest to posłannictwo nadziei i ufności niesione przez autora cierpiącym rodakom.  Jeśli będą  wierni i nieugięci jak Daniel,  to Pan z pewnością ich obroni. Księga nie jest i nigdy nie miała być historią Daniela i jego czasów. Jedyną troską autora Księgi jest ugruntowanie  wierności i niezłomności jego prześladowanych braci.

Rozdział 2 oraz rozdziały 7-12 są apokalipsą czyli objawieniem. Kluczowym wierszem Księgi są słowa w 2 rozdziale wers. 44 „ za dni tych królów Bóg niebios stworzy królestwo które na wieki nie będzie zniszczone,  a królestwo to nie przejdzie na inny lud; zniszczy  i usunie wszystkie owe królestwa, lecz samo ostoi się na wieki „ . Werset ten jest głównym przesłaniem Księgi Daniela jest to myśl że Bóg jest suwerennym Panem historii i władcą świata, kierującym losem ludzi, narodów i państw.

Proroctwa Daniela osadzone są mocno w kolejnych okresach dziejów ludzkości i sięgają czasów ostatecznych.

Księga Daniela jest bardzo ważną częścią ksiąg prorockich Starego Testamentu. W proroctwach Daniela znajduje się klucz do zrozumienia całego proroczego przesłania Pisma Świętego. W Księdze tej znajdujemy wiele ważnych treści odnośnie głównych proroctw biblijnych: nadejście Mesjasza, objawienie się „człowieka grzechu”, walki ze złem, zwycięstwa nad szatanem po doświadczeniach wielkiego ucisku, nastania Tysiącletniego Królestwa i zwycięskiego wejścia w eon wieczności. W proroctwie Daniela 12.2 formuje się po raz pierwszy doktryna zmartwychwstania ciał i odpłaty pośmiertnej. Centralną postacią Księgi Daniela jest Mesjasz Izraela, Zbawiciel Świata Pan i Król a dziś wiemy że jest nim Jezus Chrystus.

Komentarze